• slider1.jpg

Kibicujemy i jesteśmy dumni - stypendia burmistrza Starego Sącza Poniedziałek, 27 lipca 2020

Święto miasta po raz drugi stało się okazją do wparcia i docenienia nowego pokolenia starosądeczan, które odważnie stawia kroki w życiu, odnosi sukcesy i promuje miasto i gminę. Stypendia burmistrza Starego Sącza odebrało sześć osób.

Trójka stypendystów po raz drugi dostanie stypendium, ale są również nowe twarze.

- Chcemy te młode osoby jako społeczność wspierać, kibicować im i towarzyszyć. Cieszymy się i jesteśmy dumni z ich osiągnięć. - podkreśla burmistrza Starego Sącza Jacek Lelek.

W imieniu Emilki Dubiel postanowienie o przyznaniu stypendium odebrała babcia Emilki pani Teresa Duda, a w imieniu Katarzyny Dutki Barbara Dutka, rówmież babcia stypendystki. 

Stypendyści burmistrza Starego Sącza 2020

 

Emilia Dubiel - (taniec nowoczesny i towarzyski), uczennica Szkoły Podstawowej w Barcicach. Trenuje 6-7 dni w tygodniu poświęcając na to nawet 6 godzin dziennie. Na stypendium burmistrza Starego Sącza zapracowała drugi raz. Najnowsze sukcesy to 3. pierwsze miejsca w Międzynarodowym Turnieju Tańca Sportowego w Makowie Podhalańskim , 3. pierwsze miejsca na Bukareszt Dance Festival, czy VI i VI miejsce w Pucharze Świata w Sankt-Petersburgu. Startuje w kategorii do 11 lat, a jej specjalnością jest jazz dance i taniec nowoczesny. Emilka jest też podwójną wicemistrzynią świata z zawodów Dance World Cup, które odbyły się Whistler w Kanadzie.

Katarzyna Dutka (sport), iatkówkę trenuje od 12 lat. Zaczynała w Popradzie Stary Sącz, ale jak podkreśla niezależnie od późniejszych barw klubowych z dumą szczyciła się starosądeckim pochodzeniem. Z Popradem Stary Sącz i STS Sandecją zdobyła wiele czołowych miejsc w ogólnopolskich konkursach rangi mistrzowskiej w siatkówce tradycyjnej i plażowej. Wyróżniająca się zawodniczka Finału Wojewódzkiego Mistrzostw Polski Młodziczek w Starym Sączu, najlepsza atakująca II Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Siatkowej im. Śp. Profesora Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Nowym Sączu, Najlepsza Przyjmująca Turnieju o Puchar Katarzyny Mróz w kategorii kadetek w Tarnowie. Aktywnie udziela się w wolontariacie pomagając dzieciom niepełnosprawnym.

Jan Gurba (sport), pasjonat sportów górskich z Cyganowic. Szesnastoletni wspinacz, narciarz wysokogórski, członek Kadry Olimpijskiej Polskiego Związku Alpinizmu i Klubu Wysokogórskiego w Nowym Sączu. Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski Juniorów w trójboju wspinaczkowym i we wspinaczce na czas w roku 2019. Na arenie międzynarodowej odnotował znaczące sukcesy, zdobywając brązowy medal w Pucharze Europy Juniorów. Ranking światowy we wspinaczce na czas w 2019 roku ukończył na 6. miejscu. W górach poprowadził w ubiegłym roku wiele trudnych dróg wspinaczkowych i zjechał na nartach z Rysów, Krywania i kilku innych tatrzańskich szczytów. Stypendystą burmistrza Starego Sącza został po raz drugi.

Gabriela Hopek (sport), zawodniczka narciarstwa alpejskiego. W 2020 roku reprezentowała Polskę na Młodzieżowych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lozannie. Uczennica I liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Ma za sobą wiele startów w zawodach rangi mistrzowskiej, m.in. pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w slalomie i slalomie gigancie, zajmowała czołowe miejsca w zawodach międzynarodowej federacji narciarskiej. Reprezentantka Polski, członkini Kadry Narodowej Juniorek w narciarstwie alpejskim. Stypendium otrzymała drugi raz.

Sylwia Rams-Pikuła (malarstwo) Jedna z najbardziej utalentowanych portrecistek nowego pokolenia. Pochodzi z Gołkowic Górnych. Studentka V roku malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Półfinalistka prestiżowego najważniejszego na świecie konkursu na portret organizowanego przez Narodową Galerię Portretu w Londynie. Swoje prace wystawiała w Warszawie, Krakowie, ale też w swoich rodzinnych Gołkowicach.

Karol Lis (malarstwo, fotografia) W 2015 roku ukończył Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, specjalność renowacja elementów architektury. W tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. W 2015 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia artystyczne. Laureat wielu konkursów plastycznych, ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.