• slider1.jpg

Dla Niepodległej - czerpać siłę do codziennej pracy z ofiary przodków Środa, 13 listopada 2019

Mieszkańcy Starego Sącza uczcili 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczął pochód spod kina „Sokół”,wciągnięcie flagi państwowej na maszt, Msza Święta i Apel Poległych.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się najpierw w Gołkowicach, gdzie Rada Wojewódzka NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych Województwa Małopolskiego przy współpracy z parafią i Szkołą Podstawową im. jana Pawła II w Gołkowicach zorganizowały uroczystości patriotyczne. Burmistrz Jacek Lelek wraz z wiceburmistrzem Kazimierzem Gizickim wzięli udział we mszy świętej i złożyli hołd ofiarom faszyzmu i komunizmu.

Gminne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się pod kinem Sokół, by zakończyć popołudniowym patriotycznym śpiewaniem w Sokole.

Pod obeliskami na nowym cmentarzu wieńce i wiązanki kwiatów złożyli:Burmistrz Jacek Lelek , zastępca Kazimierz Gizicki i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Szczepaniak a także delegacje:Karpacki Oddział Straży Granicznej, Zarząd Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Starym Sączu, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Saczum, Zarząd Miejsko-Gminnego PSL, Ochotnicze Hufce Pracy Oddział Stary Sącz, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im ks prof Józefa Tischnera w Starym Sączu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu i harcerze, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Starym Sączu, Szkoła Podstawowa im. Franciszka Świebockiego w Barcicach, Szkoła Podstawowa im. św Kingi w Popowicach, Szkoła Podstawowa im. I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu, Fundacja Będzie Dobrze, Towarzystwo Miłośników Starego Sącza, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starym Sączu.

-Ojczyzna  jest wielką wartością, dla której warto poświęcić życie i cierpieć -chociaż jest to niezwykle trudne  –powiedział burmistrz Jacek Lelek –Dzisiaj zgromadziliśmy się na starosądeckim cmentarzu, żeby oddać hołd tym którzy oddali za nią życie. Jesteśmy po to aby z ich ofiary i życia czerpać siłę do naszej codziennej pracy dla Ojczyzny. Niezwykle ważne jest, abyśmy wszyscy razem służyli naszej Ojczyźnie. (…) Życzmy sobie abyśmy mieli tą mądrość, rozwagę, serce, szczodrą miłość, zaangażowanie i gest, żeby dla naszej Ojczyzny tego nie szczędzić. Niech Bóg błogosławi wolnej Polce.

W patriotycznej manifestacji uczestniczyli mieszkańcy miasta i gminy, władze samorządowe, duchowieństwo, członkowie organizacji społecznych i politycznych, druhowie OSP, nauczyciele i młodzież szkolna. Nie zawiedli jak zwykle harcerze, którzy licznie wzieli udział w obchodach i dostąpili zaszczytu opieki nad flagą narodową. Harcerski poczet sztandarowy wciągnął flagę państwowa na maszt. Patriotyczne Śpiewanie” to uroczyste, wielopokoleniowe odśpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych. Wydarzenie to, po raz kolejny zostało zorganizowane przez Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, a w rolę konferansjera wcielił się burmistrz Jacek Lelek. Na scenie rządził Chór Gospel i Muzyki Rozrywkowej pod kierunkiem Moniki Rębilas.


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria