• slider1.jpg

Szynobus na linii Stary Sącz - Nowy Sącz rusza od poniedziałku Środa, 16 maja 2018

Samorządowcy reagują na trudną sytuację komunikacyjną po rozpoczęciu prac przy budowie nowego mostu Józefa Piłsudskiego zwanego popularnie „heleńskim”. Dzięki porozumieniu między Województwem Małopolskim, Nowym Sączem, Powiatem Nowosądeckim, Starym Sączem, Łąckiem, Podegrodziem i Rytrem ruszają dodatkowe połączenia kolejowe Nowy Sącz - Stary Sącz - Rytro.

Życie mieszkańców Sądecczyzny się skomplikowało, ale dzięki szybkim decyzjom wszystkich niemal samorządów, do których się zwróciliśmy, dodatkowe połączenia kolejowe ruszą od 21 maja – mówił gospodarz konferencji prasowej w starosądeckim magistracie burmistrz Jacek Lelek. - Na razie na linii Nowy Sącz Stary Sącz, ale od 10 czerwca kurs będzie przedłużony do Rytra. Musieliśmy zadziałać, żeby ulżyć mieszkańcom, a rola województwa jest nie do przecenienia. Rozmowy trwały już oczywiście w ubiegłym tygodniu i dziś możemy przekazać dobrą wiadomość. Są oczywiście jeszcze formalności, potrzebne uchwały rady gmin, które również zadeklarowała wsparcie. Podróż do Nowego Sącza będzie trwała 8 min.

Województwo Małopolskie nie mogło tej sprawy tak zostawić – dodawał Leszek Zegzda członek zarządu Województwa Małopolskiego – tak jak reagujemy na linii Nowy Sącz Chełemiec-  Nowy Sącz Miasto wspierajac kursy kwotą 150 tys., tak działamy tutaj i bardzo się cieszę, że tylu samorządowców chce z nami współpracować i pomóc ludziom. Już 21 maja na trasę Nowy Sącz – Stary Sącz – Nowy Sącz wyruszą 32 pociągi, a od 10 czerwca oferta z rocznego rozkładu jazdy zostanie wzmocniona dodatkowymi kursami relacji Nowy Sącz – Rytro – Nowy Sącz (10 pociągów) i Nowy Sącz – Stary Sącz (4 pociągi). Kursy będą wykonywane przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne. Realizację przedsięwzięcia Zarząd Województwa Małopolskiego wesprze kwotą 470 tys. zł

Stary Sącz jest w trakcie organizowania miejsc postojowych przy dworcu PKP . Natomiast wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech dodawał, że trwają prace nad zintegrowanym biletem, dzięki którym będzie można w Nowym Sączu przesiąść się na autobus, a który w czerwcu już powinien wejść w życie. Przejazdy będą się odbywały na podstawie oferty "Bilet Górski", z zachowaniem ustawowych ulg. Bilet normalny relacji Nowy Sącz – Stary Sącz będzie kosztował 3,30 zł, Nowy Sącz Rytro 4 zł, a miesięczne odpowiednio 75 zł i 90 zł.

W konferencji wzięli udział starosta nowosądecki Marek Pławiak, wójt Gminy Rytro Władysław Wnętrzak i wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina. Podkreślali, że to nie sprawa pojedynczych samorządów, a tylko wspólne decyzje i zaangażowanie, w tym finansowe przyniesie oczekiwany efekt, czyli luźniejszą ulicę Węgierską i szybszy dojazd do pracy i szkoły. Samorządowcy wyrazili nadzieję, że być może mieszkańców przekona ta forma komunikacji, a projekt będzie funkcjonował po zakończeniu budowy mostu w Nowym Sączu. Nowy Sącz zadeklarował udział w finansowaniu połączeń 180 tys. zł. Taką samą kwotę na połączenia przeznaczy Stary Sącz. Dorzucą się też inne samorządy, a całość będzie kosztować 900 tys. zł.


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria