• slider1.jpg

Poprad łączy - polsko-słowackie spotkanie po latach Wtorek, 28 listopada 2017

Klub Popradczan, czyli najstarsza organizacja pozarządowa ze Słowackiego Popradu odwiedziła Stary Sącz i chce nawiązać kontakty z naszymi stowarzyszeniami. Słowakom towarzyszył konsul Słowacji w Krakowie Adrián Kromka.

Powodem wizyty w Starym Sączu było nie tylko bliższe poznanie miasta, spotkanie z burmistrzem Jackiem Lelkiem, ale też wizyta na starosądeckich stawach, gdzie 8 lat temu przedstawiciele Popradu w ramach projektu współpracy transgranicznej wraz z Komisją ds. Młodzieży i Sportu miasta Poprad, parlamentem Młodzieży Miasta Poprad, Komisją Ochrony Środowiska Euroregionu Tatry, Technikum Ochrony Środowiska w ówczesnym Zespole Szkół Zawodowych i Starym Sączem zainstalowało tablicę pamiątkową.
Napis na tablicy głosi: „ Wędrowcze zatrzymaj się na chwilę. Znajdujesz się w pobliżu miejsca, gdzie rzeka Poprad wpada do Dunajca. Obydwie rzeki spotkały się tutaj dawno przed ludźmi, którzy przez całe wieki są świadkami zachwyconymi ich pokojowym współistnieniem. Poprad jako jedyna słowacka rzeka łączy Słowację z Morzem Bałtyckim, ale także młodzież miast Poprad i Stary Sącz oraz dwa bratnie narody Polaków i Słowaków”.

Spotkanie rozpoczęło się jednak nie przy tablicy, ale od wizyty w Urzędzie Miejskim, gdzie burmistrz Jacek Lelek przedstawił specyfikę i atrakcje naszej gminy. Goście opowiedzieli o swojej działalności, o swoim mieście i inicjatywach. Aktywność obywatelską Popradczan chwalił konsul Adrian Kromka. Atmosfera spotkania przedstawicieli bratnich narodów, żyjących przecież we wspólnej pięknej krainie wróży kolejne spotkania i być może ciekawe wspólne inicjatywy, ponieważ Popradczanie wyrazili chęć współpracy z organizacjami pozarządowymi ze Starego Sącza.
Goście zwiedzili również klasztorny kościół pw. św. Trójcy, ołtarz papieski, DCP Opoka i muzeum św. Jana Pawła II. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia przy tablicy i posmakowania starosądeckiej kuchni. Gościom w krótkiej wycieczce po Starym Sączu towarzyszył Robert Poręba, nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, który razem ze starosądecką młodzieżą współpracę z miastem Poprad i tamtejszymi szkołami zainicjował. Słowacka grupę prowadził Jozef Pavlik, wiceprzewodniczący Komisji Młodzieży i Sportu Związku Euroregionu Tatry.


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria