• slider1.jpg

Dzień Czystego Powietrza Wtorek, 14 listopada 2017

14 listopada w Dzień Czystego Powietrza (obchodzony z inicjatywy Fundacji Ekologicznej Arka od 2005 r.) eko-doradca zaprasza na konsultacje w budynku Urzędu Miejskiego pok. nr 11, w wydłużonym czasie pracy do godz. 17:00.

Jednym z najistotniejszych problemów w Polsce jest zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego. Każdy pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc średnio pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.
Polski obywatel z powodu zanieczyszczeń powietrza traci średnio około 9 miesięcy życia.
W Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma niska emisja czyli dym z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Piece te są przestarzałe i nieefektywne. Na dodatek spala się w nich słabej jakości węgiel, muł i odpady, które powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca!
W Polsce w okresie grzewczym na 90 % obszaru stężenie PM10 (cząstka pyłu o średnicy 10 mikrometrów lub mniejszej) przekracza normy.
Gmina Stary Sącz za pośrednictwem eko-doradcy zatrudnionego w Urzędzie Miejskim planuje włączyć się w obchody dnia czystego powietrza. W tym dniu: 14 listopada 2017 roku eko-doradca będzie prowadził dyżur dla mieszkańców w tutejszym urzędzie pok. nr 11 w wydłużonych godzinach pracy do godz. 17:00.
Mieszkańcy będą mogli zaczerpnąć informacji na temat:
- Obowiązującej od lipca 2017 uchwały antysmogowej (Uchwała Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r.) oraz  rozporządzenia ministra Morawieckiego z dnia 5.09.2017 r. o standardach dla kotłów, eliminujących przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku,
- Listy niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe spełniających wymagania ekoprojektu,
- Korzyści płynących ze zmiany źródła ciepła, termomodernizacji czy też zastosowania odnawialnych źródeł energii.
- Szkodliwości zanieczyszczonego powietrza w życiu człowieka oraz sposobów jego ograniczenia.
- A także w innych sprawach związanych z ochroną powietrza na terenie naszej gminy.


Urząd Miejski w Starym Sączu