• slider1.jpg

Dumni z Niepodległej Sobota, 11 listopada 2017

Święto Niepodległości miało wiele odsłon – od szkolnego przeglądu pieśni patriotycznych, przez bieg niepodległościowy, Msze Święte za Ojczyznę, uroczystości w Gołkowicach i Starym Sączu, apele poległych, aż po wspólne śpiewanie w Marysieńce.

W tym roku na uroczystościach zabrakło zastępcy burmistrza Kazimierza Gizickiego, ale jest to nieobecność usprawiedliwiona. Reprezentował Stary Sącz na uroczystościach centralnych w Warszawie.

W Starym Sączu już 9 listopada w ramach Gminnych Obchodów Święta Niepodległości w starosądeckim Kinie Sokół odbył się VI Międzyszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Niepodległościowej. Na scenie zaprezentowali się uczniowie ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu miasta i gminy Stary Sącz. Przegląd ma charakter konkursu i choć wszyscy wykonawcy zasłużyli na wielkie uznanie, to jury musiało wybrać najlepsze wykonania. W tym roku klasyfikacja przedstawia się nastepująco.

Przedszkola: 1. Niepubliczne Przedszkole „Wesołe Nutki” w Starym Sączu, które przygotowała Agata Godawska-Nicpońska Szkoły: 1. Prywatne Gimnazjum w Starym Sączu, uczniów przygotowała Agata Godawska-Nicpońska 2. Szkoła Podstawowa w Barcicach, uczniów przygotował Marek Kanik 3. Szkoła Podstawowa w Przysietnicy, uczniów przygotował Krzysztof Smyda.Wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks prof Józefa Tischnera w Starym Sączu, uczniów przygotował Stanisław Dąbrowski.

W sobotę obchody rozpoczęły się w Gołkowicach. Po montażu słowno- muzycznym w wykonaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i uczniów szkoły w Gołkowicach oraz Mszy Świętej, złożono wieńce pod „Pomnikiem Ofiar Faszyzmu i Komunizmu”. Nie zabrakło oczywiście władz gminy z burmistrzem Jackiem Lelkiem, przewodniczącą Ewą Zielińską, radnymi Andrzejem Stawiarskim, Andrzejem Zychem i Mieczysławem Szewczykiem ( poczet sztandarowy). Obecny był również poseł na Sejm RP Jan Duda oraz przedstawiciele Powiatu Nowosądeckiego i „Solidarności”, reprezentacja nauczycieli i uczniów.
W drugiej części obchodów burmistrz Jacek Lelek i przewodnicząca rady Ewa Zielińska złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową na budynku Sokoła i patriotyczny pochód złożony z harcerzy, tamburmajorek, miejskiej orkiestry, pocztów sztandarowych OSP , pocztów sztandarowych starosądeckich szkół i mieszkańców ruszył do rynku gdzie podniesiojo flagę państwową na maszt, a później na Mszę Świętą w kościele parafialnym.

Na cmentarzu komunalnym pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wojen i totalitaryzmów burmistrz Jacek Lelek mówił. –Przez 123 lata Polski nie było na mapie politycznej Europy i świata. Starosądecka niewola trwała jeszcze dłużej(…) ale nie było ani dnia ani chwili żeby  Polacy nie tęsknili za wolnością i podejmowali walkę zbrojną. Z dumą możemy odnotować, że starosądeczanie w tej walce nigdy nie zapomnieli o swojej polskości. Nie zabrakło ich w żadnym ruchu niepodległościowym. Burmistrz dodawał  -Bez pamięci kulturowej, historycznej można być wspólnotą ekonomiczną, nawet polityczną ale nigdy nie będziemy wspólnotą prawdziwą. Pod pomnikiem kwiaty składali nie tylko przedstawiciele samorządu w osobie burmistrza i przewodniczącej Rady Miejskiej, ale również starosądeckich szkół, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Stowarzyszenia Gniazdo, Fundacji Będzie Dobrze, zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Starym Sączu, zarządu Miejsko-Gminnego Koła PSL i Towarzystwa Miłośników Starego Sącza.


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria