• slider1.jpg

Muz ulubieńcy, na sławę skazani od wieków… Jubileusz 10-lecia Szkoły Muzycznej w Starym Sączu Czwartek, 19 października 2017

W drugą dekadę działalności „jubilatka” wchodzi z własną siedzibą. Starosądecki samorząd zapewnił stałe miejsce najmłodszym adeptom muzyki w wyremontowanym budynku po filii szkoły podstawowej przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Elżbiety, celebrowana przez ks. Marka Tabora. Po nabożeństwie przecięto wstęgę w wyremontowanym staraniem samorządu 200-letnim budynku przy farze, gdzie dotychczas mieściła się szkoła podstawowa. Teraz rządziła będzie tam niepodzielnie muzyka. Na główne uroczystości i koncert galowy dyrektor szkoły zaprosiła do kina „Sokół” w Starym Sączu.

-  Dziwne wydaje się dzisiaj, patrząc na utalentowaną młodzież, na spory już dorobek szkoły, że jeszcze 10 lat temu, w mieście, gdzie już ponad 700 lat temu uprawiano muzykę na najwyższym europejskim poziomie, nie było szkoły muzycznej - mówił burmistrz Jacek Lelek - Pamiętam tamte rozmowy, plany i trudności na początku. Cieszę się też, że szkoła ma wreszcie nową siedzibę, o czym zresztą myśleliśmy od samego początku. Naprawdę udało się Wam stworzyć coś wielkiego. Gratuluję.

Burmistrzowie prócz okolicznościowych upominków i nagród dla pani dyrektor i Witolda Buszka wręczyli Joannie Ustarbowskiej-Dudce, bon, co prawda symboliczny, ale z sumą 15 tys. złotych, która zmaterializuje się w postaci tablic interaktywnych dla szkoły.

Wiele ciepłych słów padło pod adresem obecnego na uroczystości Mariana Cyconia. Były poseł na Sejm RP zakładał szkołę jako burmistrz. Placówka ruszyła we wrześniu 2007r. Wspomniał z jakim trudem powstawała szkołą i gratulował sukcesów. Nikt ze zebranych nie miał wątpliwości że szkoła muzyczna jest jego dzieckiem.

Dzisiaj szkoła może poszczycić się 75 absolwentami, którzy kontynuują naukę w szkole muzycznej II stopnia w Nowym Sączu, bądź żywo uczestniczą w życiu muzycznym i kulturalnym regionu. Uczniowie stratują z sukcesami w międzynarodowych i krajowych konkursach, a szkoła organizuje około 30 koncertów rocznie. Joanna Ustarbowska – Dudka, dyrektorka szkoły od początku jej istnienia, dziękowała za przychylność władz gminy i wspieranie działalności placówki. Fakt, że samorząd prowadzi szkołę muzyczną to przypadek nieczęsty.

Dyrektor dziękowała również licznie zgromadzonym dyrektorom szkół z gminy za wpajanie dzieciom i młodzieży pracowitości, wytrwałości i uczciwości i przywoływała słowa św. Jana Pawła II - „świat bez sztuki, bez muzyki, naraża się na to, że będzie światem bez miłości.” Zabrzmiał również hymn szkoły, który powstał specjalnie na dziesięciolecie. Autorką słów jest piwniczańska poetka Barbara Paluch, a muzyki Stanisław Dudka.

Gości była moc. W uroczystości uczestniczyli dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół muzycznych: dr Stanisław Strączek ze szkoły w Łącku i Witold Buszek ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Jubileuszu gratulował również Wiesław Dziedziński wizytator Centrum Edukacji Muzycznej podległego Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na uroczystość przybył I Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron i odznaczył w imieniu Prezydenta RP brązowym Krzyżem Zasługi Olgę Bolanowską, Stanisława Dudkę i Zbigniewa Szewczyka.

Nie zabrakło również radnych Rady Miejskiej i przewodniczącej Ewy Zielińskiej, dyrektor naszej biblioteki Marii Sosin, reprezentacji Stowarzyszenia Gniazdo w osobach Zofii Wcisło i i Wojciecha Laska. dyrektorów szkół gminnych, rodziców uczniów i sympatyków szkoły, Mariana Lisa, wieloletniego przewodniczącego rady i ks. Marka Tabora. Gratulacje w imieniu starosty Marka Pławiaka składała Bożena Mynarek zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Jan Gomółka. Wśród gości byli róanież radni powiatowi Stanisław Dąbrowski i Wojciech Nalepa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował Wiesław Dziedziński wizytator Centrum Edukacji Artystycznej.

W finale niecodzienny koncert poprowadził Leszek Bolanowski, który porwał do wspólnego śpiewania wszystkich gości, a na scenie popisywała się umiejętnościami wokalnymi pani dyrektor Joanna Ustarbowska Dudka, jej mąż wystąpił w roli popradzkiego Górala, usłyszeliśmy tango Astora Piazzoli, a także megaprzebój La Cucaracha w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej pod batutą Georga Weissa.

Więcej zdjęć na naszym profilu FB: www.facebook.com/gminastarysacz/


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria