• slider1.jpg

Prezydent Macedonii Gorge Iwanow z wizytą w Starym Sączu Środa, 06 września 2017

Stary Sącz i św. Kinga mają moc przyciągania. Kronikarze zanotują zapewne, że to już piąta głowa państwa po królu Janie III Sobieskim, papieżu Janie Pawle II i prezydentach Lechu Kaczyńskim i Andrzeju Dudzie, która odwiedza Stary Sącz.

 Prezydentowi towarzyszyła ambasador Macedonii w Polsce Gorica Atanasova – Gjorevska. Goście z zainteresowaniem wysłuchali najważniejszych wydarzeń z historii miasta podczas spaceru  ulicami Kopernika i Daszyńskiego do klasztoru. Zanim jednak to nastąpiło prezydenta witał w rynku burmistrz Jacek Lelek, przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska, zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki, Barbara Porębska dyrektor ZOFAS-u i sekretarz gminy Daniel Śmierciak.

Sporo czasu delegacja prezydencka spędziła podziwiając barokowy kościół św. Trójcy. Kapelan sióstr Klarysek ks. Stanisław Śliwa opowiedział o historii klasztoru i św. Kindze. Był również czas na pamiątkowe zdjęcie pod ołtarzem papieskim, zwiedzanie muzeum papieskiego i obiad w gościnnym jak zawsze Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania. Prezydent Gorge Iwanow wpisał się również do kroniki, którą rozpoczął wpisem w ubiegłym roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Prezydent Republiki Macedonii był we wtorek gościem XVII Forum Ekonomicznego w Krynicy Jednym z najważniejszych tematów jakie poruszyły głowy państw była przyszłość Unii Europejskiej. Dyskusję zainaugurowali prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Macedonii Gorge Iwanow i Gorgi Margweraszwili prezydent Gruzji. XVII Forum Ekonomiczne w Krynicy otworzył marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Marszałek, który zauważył że coraz słabszy dialog utrudnia rozwiązanie problemów unii i przywołał postać św. Jana Pawła II, apelując o dyskusję w duchu dialogu. Dzisiejsza wizyta w Starym Sączu była ostatnim punktem pobytu prezydenta Macedonii na Sądecczyźnie i w Polsce.

Więcej zdjęć na naszym profilu FB :www.facebook.com/gminastarysacz/


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria