• slider1.jpg

Wyśmienita zabawa pierwszego dnia Jarmarku Niedziela, 21 sierpnia 2016

W sobotę 20 sierpnia rozpoczął się dwudniowy 8. Starosądecki Jarmark Rzemiosła, z nadzwyczajnym, widowiskowym wjazdem do Rynku prowadzonej przez Laszló Zoltana „węgierskiej sztafety konnej”, która dla uczczenia 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej odbyła przejazd z Węgier via Kahlenberg w Wiedniu do Starego Sącza.

Starosądeczanie razem z gospodarzami miasta witali węgierską sztafetę już kilka dni wcześniej w Lewoczy. Kulminacyjnym punktem wydarzeń pierwszego dnia Jarmarku był wjazd jeźdźców z Węgier na Rynek Starego Sącza w asyście miejscowych jeźdźców prowadzonych przez Pawła Pawlika właściciela AGRO RANCZO. Następnie król Jan Sobieski odczytał list do ukochanej Marysieńki wyczekującej na niego w grodzie św. Kingi, jak w romantycznym epizodzie historii sprzed wielu lat. W rolach królewskiej pary wystąpili ubrani w historyczne stroje: lek. stom. Małgorzata Enders i Laszló Zoltan były zastępca burmistrza Dunakeszi, pomysłodawca obecnej i pierwszej sztafety konnej, która przyjechała do Starego Sącza na 750. urodziny miasta. Wśród uczestników imprezy były też inne osoby ubrane w dodające kolorytu fantastyczne stroje z tamtych czasów: burmistrzowie Jacek Lelek - witający gości i publiczność, i Kazimierz Gizicki, radni z przewodniczącymi Rady Miejskiej Ewą Zielińską i Andrzejem Stawiarskim, ks. dr. Marcin Kokoszka… damy dworu i rycerze. Burmistrz Starego Sącza otrzymał od gości pamiątkową szablę, Laszló Zoltan od Starosądeczan płaskorzeźbę, a wszyscy uczestnicy niezwykłej eskapady z Węgier medale z wizerunkiem św. Kingi. W imprezie uczestniczyli samorządowcy, goście z zagranicznych miast partnerskich, konsul Węgier dr hab. Adrienne Körmendy… i nieprzeliczalna od południa do zmroku publiczność.

Bogata oferta handlowa rzemiosła na rekordowych ponad stu dwudziestu kramach i stoiskach pod namiotami, smakołyki kuchni regionalnej: polskiej, słowackiej i węgierskiej, gorąca muzyka oraz piękna pogoda spowodowały olbrzymią frekwencję. Publiczność reagowała entuzjastycznie w rytm granych utworów. Ognista muzyka i pozytywna energia wokalistów ujęły uczestników występów. Nogi same rwały się do tańca – komentowali zachwyceni widzowie.

Pierwszy dzień Jarmarku, podobnie jak w poprzednich edycjach tej imprezy był ogromną porcją świetnej zabawy i pogodnej muzyki dla wszystkich grup wiekowych, w otoczeniu bogato zastawionych przeróżnymi wyrobami kramów i prezentujących na żywo swój unikalny fach rzemieślników, choćby wikliniarza czy kowali z Polski i Słowacji.

Dziś, w niedzielę 21 sierpnia dalszy ciąg cieszącej się uznaniem publiczności zabawy:
Godz. 11.00 - KIERMASZ WYROBÓW REGIONALNYCH, RĘKODZIEŁO, KUCHNIE REGIONALNE
Godz. 16.00 - Kapela MROWCA BAND z Szaflar
Godz. 17.00 - Zespół Regionalny DOLINA DUNAJCA
Godz. 18.00 - Zespół HOYRAKY z Bielska Podlaskiego
Godz. 19.30 - Konkurs radia RDN
Godz. 20.00 - PAWEŁ GOŁECKI Z ZESPOŁEM 


Ref. Rozwoju Lokalnego i Promocji UM w Starym Sączu

Galeria