• slider1.jpg

Rękodzieło, swojskie jadło i żywiołowa muzyka na rynku Starego Sącza Poniedziałek, 26 sierpnia 2013

W sobotę i niedzielę 24 i 25 sierpnia odbyła się piąta edycja Starosądeckiego Jarmarku Rzemiosła. Rzemieślnicy prezentowali wyroby rękodzieła regionalnego, można było skosztować różnych potraw, występowały świetne zespoły regionalne i góralskie kapele folkowe.

W tym roku, rękodzieło regionalne prezentowało na kramach ponad stu rzemieślników z kilkudziesięciu miejscowości. Były szyte zabawki, anioły, ikony, beczki, ptaszki i koniki, biżuteria, tkanina artystyczna, wyroby z drewna i ceramika użytkowa, kwiaty z krepiny, ozdoby szydełkowe i decoupage, makramy, haft krzyżykowy, wyroby z filcu, wikliny i drewna brzozowego, gorsety, serwety, biżuteria ze skóry, obrazy malowane na szkle, dekoracje z suszonych owoców i ziół, drewniane łyżki, metaloplastyka, serwety i obrusy haftowane, szydełkowe zabawki, torebki, odzież artystyczna z wełny, koronki klockowe, koronka frywolitkowa, gobeliny, fujarki, drewniane rzeźby sakralne, świece - figurki z wosku pszczelego, wyroby ręcznie filcowane…
 Tradycyjnie oblegane były stoiska z różnymi potrawami polskimi i węgierskimi. Dla smakoszy przygotowano: gulasz, ciastka kominowe, pierogi starosądeckie, miody i wyroby na miodzie, wiejskie chleby, podpłomyki, proziaki i ciasta, oscypki i bundz, ogórki kiszone, swojski smalec...
 Niecodzienną atrakcją dla odwiedzających starosądecki Rynek były pokazy: wypalania dziegciu, wyplatania koszyków z wikliny, ręcznego wybijania monet, przedmiotów wykonywanych przez garncarza, bednarza i kowala oraz strzelania z batów przez pasterzy z Puszty.

 Od godziny 15 do wieczora występowały zespoły regionalne i kapele folkowe. W sobotę na scenie pojawiali się kolejno: TURNIOKI, SĄDECZOKI, MAŁE PODEGRODZIE, MALI LIPNICZANIE, LIPNICZANIE, DOLINA POPRADU, JAN TREBUNIA TUTKA Z ZESPOŁEM JAZGOT – BAND, natomiast w niedzielę: STAROSĄDECZANIE, KAPELA KULIGÓW, DOLINA DUNAJCA, KAPELA ZACHATA, GÓRALE ŁĄCCY, GÓRALSI, GÓRALSKA KAPELA CIUPAGA. Wszystkie występy wzbudzały zachwyt licznej przybyłej publiczności.
 Na jarmarku było wielu znakomitych gości (m.in. parlamentarzyści) oraz serdecznie witani Słowacy i Węgrzy z miast partnerskich Starego Sącza. Burmistrz Jacek Lelek, który zapraszał na Jarmark życzył wszystkim dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń z imprezy rozwijającej się z roku na rok.
 Jarmark zorganizował Urząd Miejski w Starym Sączu ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego Na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, objętego PROW 2007 - 2013.
 Animatorką imprezy od pierwszej edycji jest Grażyna Leśniak, kier. Referatu Rozwoju Lokalnego i Promocji UM w Starym Sączu.

Zdjęcia z Jarmarku w galerii na stronie www.letniespotkania.eu, a tak grają, tańczą i śpiewają Starosądeczanie (klip1) (klip2) ►


Ref. Rozwoju Lokalnego i Promocji UM w Starym Sączu