• slider1.jpg

Od 22 kwietnia tylko cyfra Poniedziałek, 18 marca 2013

Informujemy, że 22 kwietnia 2013 roku następuje wyłączenie emisji analogowej nadajnika na Przechybie i tym samym zgodnie z ustawą z 30 czerwca 2011 r. wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, informują, że listopadzie 2012 r. rozpoczął się w Polsce proces wyłączania naziemnej telewizji analogowej.  Wkrótce cyfrowy sygnał zastąpi w całym kraju sygnał analogowy. Już teraz można odbierać kilkanaście programów w lepszej, cyfrowej jakości.
 Naziemna telewizja cyfrowa zastąpi docelowo telewizję analogową. Oznacza to, że widzowie, którzy nie wyposażą się we właściwy sprzęt do jej odbioru, utracą możliwość odbierania telewizji naziemnej.
 Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest:
• nowoczesny telewizor cyfrowy (obsługujący kodowanie MPEG-4), lub
• zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 w formie przystawki (tzw. set-top-box) podłączony do telewizora, oraz
• tak jak dotychczas antena naziemna.
 Koszt zakupu dekodera, to wydatek około 100-250 zł. Natomiast ceny anten kształtują się pomiędzy 50-200 zł.  
 Przy zakupie dekodera lub telewizora trzeba upewnić się, czy to odpowiednie urządzenie. Zachęcamy do korzystania z zaufanych punktów sprzedaży. Zgodnie z prawem sprzedawca zobowiązany jest do poinformowania przed zakupem, czy sprzęt spełnia wymagania techniczne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Coraz częściej zdarzają się przypadki oferowania do sprzedaży sprzętu, który nie spełnia wymagań i tym samym uniemożliwia odbiór telewizji cyfrowej.
 Proces wyłączeń nadawania analogowego przebiega etapami - rozpoczął się 7 listopada 2012 roku i zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej zakończy się do końca lipca 2013 r.
 Tegoroczne wyłączenia emisji analogowej obejmą (wg głównych nadajników) m.in. Przechylę (Szczawnica/g. Przechyla).
 Więcej informacji na www.cyfryzacja.gov.pl, na której m.in. można znaleźć szczegółowy harmonogram wyłączeń.

Publik. R.K.