• slider1.jpg

Aktualności najnowsze

 • [#dict:day2#], 19 [#dict:month05#] 2015

  Sprawny w zawodzie murarz – tynkarz

  W piątek 15 maja br. odbył się Wojewódzki Konkurs „Sprawny w zawodzie, bezpieczny w pracy 2015” w kategorii murarz - tynkarz. Organizatorem zmagań - pod patronatem burmistrza Starego Sącza - była Małopolska Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie oraz 6-34 Hufiec Pracy w Starym Sączu.

 • [#dict:day4#], 14 [#dict:month05#] 2015

  Jurorzy Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Starym Sączu

  W czwartek 14 maja burmistrz Jacek Lelek gościł w Starym Sączu Małgorzatę Walewską, przewodniczącą jury Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, zagranicznych uczestników tego jury: Angelo Gabrielli (Włochy), Daniela Dollé (Szwajcaria), Andrejsa Žagarsa (Łotwa) i dyr. MCK Sokół Antoniego Malczaka.

 • We wtorek 12 maja w starosądeckim Sokole odbyła się debata „Głos ma młodzież”, z udziałem uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W dyskusji uczestniczyli: burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek oraz przewodniczący Rady Miejskiej Ewa Zielińska i Andrzej Stawiarski.

 • Do realizacji wybrano dwie propozycje wspierania i promocji lokalnej kultury, poprzez zakup strojów dla zespołów regionalnych oraz budowę placu zabaw na os. Lipie i siłowni zewnętrznej na os. Słoneczne w Starym Sączu.

 • [#dict:day1#], 04 [#dict:month05#] 2015

  Lachy Sądeckie na giełdzie w Krakowie

  Już po raz trzeci Lokalna Grupa Działania „Brama Beskidu” wzięła udział w Targach Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej. Tegoroczna edycja odbyła się na terenie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie 25-26 kwietnia.

 • [#dict:day7#], 03 [#dict:month05#] 2015

  Starosądeckie Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

  Gmina Stary Sącz uczciła Święto Narodowe Trzeciego Maja, w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Odbył się przemarsz od „Sokoła” do Rynku, gdzie został odegrany hymn państwowy, a harcerze wciągnęli na maszt flagę Polski. Następnie przemaszerowano na dziedziniec Klasztoru Sióstr Klarysek, na Mszę Św. za Ojczyznę.

 

 

Szanowni Państwo!

Serdecznie witam na stronach internetowych Miasta i Gminy Stary Sącz.
Mam zaszczyt zaprezentować nasze miasto i gminę, bogactwem historii sięgające wczesnego średniowiecza, kiedy to Stary Sącz był jednym z ważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych i kulturalnych Małopolski. Europa była wówczas jednością, a starosądecki klasztor Klarysek promieniował kulturą tworzoną przez stanowiące elitę intelektualną wielonarodowe zgromadzenie zakonne.
Niepowtarzalne walory krajobrazowe, zachowany w niezmienionej postaci układ architektoniczny miasta z licznymi zabytkami, a także niezwykła życzliwość i gościnność mieszkańców, od lat przyciągają do Starego Sącza rzesze odwiedzających.
Klasztor Klarysek, będący sanktuarium Pani Ziem Sądeckich – Świętej Kingi, od wieków odwiedzany jest licznie przez pielgrzymów z całej Europy. 16 czerwca 1999 roku, u stóp starosądeckiego klasztoru, Jan Paweł II, w obecności ponad 600 tysięcy pielgrzymów, dokonał aktu kanonizacji błogosławionej Kingi. Wydarzenie to uwiecznia jedyna w swym rodzaju pamiątka – zachowany w całości ołtarz papieski, zbudowany na tę uroczystość. Wokół niego powstaje Sądeckie Centrum Pielgrzymowania.
Zapraszam do naszej gminy turystów, pielgrzymów, a także inwestorów. Ze szczególną życzliwością powitamy przedsiębiorców branży turystyczno-wypoczynkowej. Zapewniam o przychylności Miasta i Gminy dla wszelkich działań służących rozwojowi starosądeckiej dziedziny.
Mieszkańców naszej Gminy - nade wszystko miłujących swoją „małą Ojczyznę” - charakteryzuje aktywność i pracowitość. Efektem ambitnych inicjatyw mieszkańców i konsekwentnego działania samorządu jest dobrze rozwinięta infrastruktura, baza noclegowo-gastronomiczna, gęsta sieć ośrodków zdrowia, placówek kulturalno–oświatowych… ład, czystość i porządek. Naszą nadzieją i szansą na dalszy rozwój jest otwarte i dobrze wykształcone młode pokolenie. Dla nich inwestujemy w infrastrukturę oświatową i rozwój życia kulturalnego. To właśnie w Starym Sączu, od 1975 roku, organizowany jest jeden z najważniejszych, cieszący się uznaniem artystów, publiczności i mediów – Festiwal Muzyki Dawnej.

Serdecznie zapraszam do „Średniowiecznej Perły Beskidów”, wpisanego do Kapituły Najstarszych Miast Polski – Starego Sącza.

Burmistrz Marian Cycoń

Kalendarz imprez