• slider1.jpg

Aktualności najnowsze

 • [#dict:day2#], 17 [#dict:month07#] 2018

  Burmistrz powitał artystów uczestniczących w plenerze

  We wtorek 17 lipca burmistrz Jacek Lelek witał i podejmował w Urzędzie Miejskim artystów z 10. krajów świata, którzy przyjechali do Starego Sącza na 13. Międzynarodowy Plener Malarski i Sympozjum Kultur Lokalnych.

 • [#dict:day6#], 14 [#dict:month07#] 2018

  Festiwal jest dziełem sztuki

  W piątek 13 lipca w starosądeckim Sokole odbyła się otwarta konferencja: Wszystkie Dobrodziejstwa 40. Starosądeckich Festiwali Muzyki Dawnej, z udziałem czterech z wszystkich pięciu dyrektorów artystycznych tej prestiżowej dla Starego Sącza i całej Sądecczyzny imprezy muzycznej oraz samorządowych władz Gminy Stary Sącz i wiernych miłośników festiwalu.

 • [#dict:day1#], 09 [#dict:month07#] 2018

  Nowa hala sportowa i biblioteka w Starym Sączu

  Przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu zostanie wybudowana pełnowymiarowa hala sportowa. Obiekt będzie służył uczniom, ale także wszystkim mieszkańcom miasta. Koszt inwestycji, która powinna być zakończona w 2019 roku opiewa na kwotę ponad 7,1 min zł, z czego dofinansowanie wyniesie 5,3 min zł.

 • [#dict:day1#], 09 [#dict:month07#] 2018

  Prolog za nami - czas na fetę!

  O​d czterech lat ​kilka dni przed oficjalną inauguracją Starosądeckich Festiwali Muzyki Dawnej w przygranicznym obszarze Słowacji obywają się koncerty promujące najstarszy w Polsce festiwal z muzyką minionych epok.

 • [#dict:day1#], 09 [#dict:month07#] 2018

  40. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

  Prolog Czterdziestego Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej zaplanowano w Starej Lubowli w niedzielę 8 lipca. Od środy do niedzieli, 11 – 15 lipca, wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące będą w Starym Sączu. W programie m.in. polska pieśń romantyczna i konferencja jubileuszowa z promocją książki o starosądeckich festiwalach

 • [#dict:day3#], 04 [#dict:month07#] 2018

  100% rowerowej frajdy w Starym Sączu

  Najwiekszy rowerowy piknik w Małopolsce zwita do Starego Sącza. II edycja Małopolska Tour organizowana przez Województwo Małopolskie - 26 sierpnia przy Ołtarzu Papieskim.

 • [#dict:day3#], 04 [#dict:month07#] 2018

  Umowa podpisana, wykonawca wchodzi na plac budowy.

  W Łazach Biegonickich powstanie jeszcze w tym roku kompleks rekreacyjno-turystyczny. Koszt to prawie 700 tys zł.

 • [#dict:day4#], 28 [#dict:month06#] 2018

  Harde dzieciaki uczyły się pływać

  Zakończył się projekt nauki pływania dla 120 uczniów szkół podstawowych ze Starego Sącza, Gołkowic, Skrudziny i Gabonia organizowany przez Gminę Stary Sącz.

 

 

Szanowni Państwo!

Serdecznie witam na stronach internetowych Miasta i Gminy Stary Sącz.
Mam zaszczyt zaprezentować nasze miasto i gminę, bogactwem historii sięgające wczesnego średniowiecza, kiedy to Stary Sącz był jednym z ważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych i kulturalnych Małopolski. Europa była wówczas jednością, a starosądecki klasztor Klarysek promieniował kulturą tworzoną przez stanowiące elitę intelektualną wielonarodowe zgromadzenie zakonne.
Niepowtarzalne walory krajobrazowe, zachowany w niezmienionej postaci układ architektoniczny miasta z licznymi zabytkami, a także niezwykła życzliwość i gościnność mieszkańców, od lat przyciągają do Starego Sącza rzesze odwiedzających.
Klasztor Klarysek, będący sanktuarium Pani Ziem Sądeckich – Świętej Kingi, od wieków odwiedzany jest licznie przez pielgrzymów z całej Europy. 16 czerwca 1999 roku, u stóp starosądeckiego klasztoru, Jan Paweł II, w obecności ponad 600 tysięcy pielgrzymów, dokonał aktu kanonizacji błogosławionej Kingi. Wydarzenie to uwiecznia jedyna w swym rodzaju pamiątka – zachowany w całości ołtarz papieski, zbudowany na tę uroczystość. Wokół niego powstaje Sądeckie Centrum Pielgrzymowania.
Zapraszam do naszej gminy turystów, pielgrzymów, a także inwestorów. Ze szczególną życzliwością powitamy przedsiębiorców branży turystyczno-wypoczynkowej. Zapewniam o przychylności Miasta i Gminy dla wszelkich działań służących rozwojowi starosądeckiej dziedziny.
Mieszkańców naszej Gminy - nade wszystko miłujących swoją „małą Ojczyznę” - charakteryzuje aktywność i pracowitość. Efektem ambitnych inicjatyw mieszkańców i konsekwentnego działania samorządu jest dobrze rozwinięta infrastruktura, baza noclegowo-gastronomiczna, gęsta sieć ośrodków zdrowia, placówek kulturalno–oświatowych… ład, czystość i porządek. Naszą nadzieją i szansą na dalszy rozwój jest otwarte i dobrze wykształcone młode pokolenie. Dla nich inwestujemy w infrastrukturę oświatową i rozwój życia kulturalnego. To właśnie w Starym Sączu, od 1975 roku, organizowany jest jeden z najważniejszych, cieszący się uznaniem artystów, publiczności i mediów – Festiwal Muzyki Dawnej.

Serdecznie zapraszam do „Średniowiecznej Perły Beskidów”, wpisanego do Kapituły Najstarszych Miast Polski – Starego Sącza.

Burmistrz Marian Cycoń

Kalendarz imprez